Jak zwalczać mączlika szklarniowego?

   Jak zwalczać mączlika szklarniowego? Poniżej przestawiamy gotową instrukcję.

Macrolophus%20caliginosus%20adult%202Najważniejszy monitoring
W ochronie pomidorów czy ogórków przed mączlikiem, ale również przed innymi szkodnikami kluczową rolę odgrywa prawidłowo wykonany monitoring. W tym celu niezbędne jest wywieszenie w obiekcie tablic lepowych, co należy wykonać zaraz po posadzeniu roślin, oraz systematyczne (najlepiej raz w tygodniu) zliczanie odłowionych na nich szkodników. Tablice lepowe powinny być wywieszone nad wierzchołkami roślin, w ilości minimum 25 szt./ha. Taka systematyczna kontrola liczebności szkodników pozwala na podejmowanie właściwych decyzji odnośnie ilości wprowadzanych organizmów pożytecznych.


Walka biologiczna
Podstawą walki biologicznej ze szkodnikami w uprawie pomidora jest dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus pygmaeus), którego introdukcja powinna być wykonana na początku sezonu, zaraz po posadzeniu roślin. Zalecana dawka to minimum 1 szt./m2, producenci jednak coraz częściej wprowadzają większe ilości – 1,5-2szt./m2. M. pygmaeus żywi się głównie mączlikiem (wszystkimi stadiami rozwojowymi), ogranicza również liczebność mszyc, miniarek oraz przędziorków. Dorosły Macrolophus zjada dziennie 30-40 jaj mączlika, 15-20 larw lub 2-5 osobników dorosłych. Nie można jednak zapominać, że tuż po wprowadzeniu dziubałeczka do szklarni jest on obecny w stosunkowo niewielkiej ilości, potrzebuje więc czasu na zbudowanie odpowiednio dużej populacji aby skutecznie chronić przed szkodnikami. Zwykle ma to miejsce kilka miesięcy po jego wprowadzeniu, a okres ten jest uzależniony od długości dnia, temperatury oraz dostępnego pożywienia. Należy więc, w przypadku pojawienia się mączlika, szczególnie na początku wegetacji roślin, wprowadzić 14073-Koppert-Biological-Systems.tif%20Kopieright%20Bert%20Mans%201również inne dostępne pasożyty, tj. Encarsia formosa czy Eretmocerus eremicus. 

 


Zarówno Encarsia formosa jak i Eretmocerus eremicus oferowane są w postaci umieszczonych na papierowych listkach, spasożytowanych pupariów mączlika, z których po wprowadzeniu do szklarni wylęgają się te pasożytnicze błonkówki. Owady rozpoczynają poszukiwania larw mączlika szklarniowego, a po ich znalezieniu składają w ich wnętrzu jajo. W ten sposób puparium mączlika zostaje spasożytowane, wylęga się z niego młoda Encarsia lub Eretmocerus, które dalej poszukują nowych larw mączlika. Błonkówki te mogą być stosowane zarówno w uprawie pomidora jak i ogórka.
Wrogiem naturalnym mączlika jest również Amblyseius swirski – drapieżny roztocz, zjadający jaja i larwy mączlika, a także larwy wciornastka, polecany w uprawach ogórka.

 

 

 

Koppert - Facebook Koppert - YouTube Koppert - Google+ Koppert - Flickr