Mączlik szklarniowy charakterystyka szkodnika

 W ostatnich latach szkodnikiem, który przysparzał producentom wielu problemów jest bez wątpienia mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum).

 

W celu skutecznej ochrony roślin przed tym szkodnikiem, niezbędna jest znajomość jego cyklu rozwojowego. W przypadku mączlika szklarniowego mamy do czynienia z sześcioma stadiami rozwojowymi – jajo, pierwsze, drugie, trzecie i czwarte stadium larwalne i osobnik dorosły. 

Jaja są eliptyczne i często złożone w okrąg, trudno dostrzegalne „gołym okiem”. Larwy pierwszego stadium mają już dobrze rozwinięte nogi i czułki, przez kilka godzin są aktywnie zaangażowane w poszukiwania odpowiedniego miejsca na liściu, gdzie rozpoczynają żerowanie i pozostają przez cały okres rozwoju larwalnego. W drugiej i trzeciej fazie larwalnej, obie nogi i czułki są zredukowane do jednego lub dwóch segmentów i nie są już widoczne. W czwartym etapie larwa staje się spłaszczona, następnie grubsza, a naskórek twardnieje. Dorosłe mączliki najczęściej znajdują się na spodniej stronie młodych liści, gdzie składają swoje jaja.

 

 

Tempo rozwoju

Głównym czynnikiem warunkującym tempo rozwoju populacji mączlika jest temperatura. W temperaturze 20°C pełen rozwój trwa 32 dni, natomiast przy 22°C już tylko 28 dni. W normalnych warunkach wilgotności powietrza (75-80%) czynnik ten ma stosunkowo niewielki wpływ na wzrost populacji mączlika.

DSCF1883

Szkodliwość

Szkodniki te wysysając sok roślinny mogą powodować deformację liści, więdnięcie roślin i zahamowanie ich wzrostu, co rzutuje na jakość i trwałość owoców. Ponadto, mączliki wydzielają rosę miodową, która czyni owoce lepkimi, przez co tracą wartość handlową. Rosa miodowa występująca na liściach jest również pożywką dla grzybów zwanych sadzakami, które występując na powierzchni liści ograniczają fotosyntezę i transpirację. 

 

 

 

 

 

 

Bemisia%20tabaci%20adult%20en%20Trialeurodes%20adult

 

 

 

 

Koppert - Facebook Koppert - YouTube Koppert - Google+ Koppert - Flickr