Pierwsze Dni Otwarte

W czwartek 13 czerwca odbyły się pierwsze Dni Otwarte firmy Koppert. Zorganizowane one były wraz z firmą Grodan, która jest światowym liderem w zakresie innowacyjnych podłoży z wełny kamiennej. Spotkanie odbyło się w szklarni należącej do Państwa Floriańczyków, w miejscowości Całowanie.

20140613-164916

Uprawiany jest tam pomidor na powierzchni 7 ha. Państwo Floriańczycy wiedzą jak ważne jest wykorzystanie ochrony integrowanej w uprawie, dlatego od wielu lat są Klientami firmy Koppert. Do uprawy wprowadzają zarówno ule Natupol, zapewniające odpowiednie zapylenie, jak i produkty ochrony biologicznej roślin. Agnieszka Wiśniewska-doradca firmy Koppert wraz z Anną Pawłowską – niezależny doradca, w sposób szczegółowy omówiły jak najlepiej w sposób biologiczny chronić uprawę pomidorów.

KPL-2438-crop

Podkreśliły istotę precyzyjnie przeprowadzonego monitoringu. Powinien on być regularnie wykonywany, przez odpowiednio przeszkolonych pracowników. Pozwala on na szybkie wykrycie pojawiających się szkodników, co z kolei umożliwia szybką interwencję i zmniejszenie kosztów przyszłej ochrony. W szklarni rozwieszone są żółte tablice lepowe (Horiver), mające wyłapać dorosłe osobniki mączlika. Do połowy czerwca na szczęście jeszcze się tam nie pojawiły. W walce z przędziorkiem, wprowadzany jest produkt SPIDEX (Phytoseiulus persimilis) oraz Mirical-N, czyli nimfy dziubałeczka mączlikowego. Przędziorek w szklarni był wykryty bardzo szybko, pożyteczne osobniki miały, więc czas zbudować odpowiednio dużą populację.  Prawidłowa równowaga między szkodnikiem i pożytecznymi organizmami pozwoliła na nie stosowanie żadnych środków chemicznych przeciwko przędziorkom. Oprócz tego do uprawy został wprowadzony produkt Mirical – czyli dorosłe osobniki dziubałeczka mączlikowego. Jest to naturalny wróg: mączlika, przędziorka, miniarki, wciornastka oraz skośnika pomidorowego. Gwarantuje, więc kompleksową ochronę roślin. W szklarni zostały również rozstawione pułapki feromonowe, mające na celu wykrycie ewentualnej obecność szkodnika Tuta absoluta. Agnieszka Wiśniewska przypomniała również gościom jak ważna jest profilaktyka. Dokładna dezynfekcja szklarni oraz usuwanie wszystkich chwastów, będących częstym siedliskiem wielu szkodników. Spotkanie zostało zakończone prezentacją Ireneusza Osękowskiego, który przypomniał jak przechowywać i transportować produkty firmy Koppert. Ważna jest nie tylko odpowiednia temperatura, wentylacja, ale i czas, po którym produkty są rozsypywane w szklarni. Aby maksymalnie zmniejszyć okres przechowywania, Koppert usprawnił proces logistyki, dzięki czemu wszyscy Klienci otrzymują produkty po 1-2 dniach. 

 

 

 

Koppert - Facebook Koppert - YouTube Koppert - Google+ Koppert - Flickr